Ceza İnfaz Hukuku (Güncel Gelişmelerle)

Yazar

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Ceza İnfaz Hukuku: Ana Hatlarıyla

Ceza Hukuku Genel ve Özel Hükümler altında bulunan cezaların faile ulaştırılması, Ceza Muhakemesi ile mümkündür. Ceza Muhakemesi Hukuku ise, ceza tehdidinin başlamasından itibaren mahkeme hükmünün kesinleşmesine kadar olan süreci düzenlemektedir. Kovuşturma sonrasında ceza mahkemesince verilen mahkûmiyet kararının hayata geçirilmesi, yani yargının yerine getirilmesi ise Ceza İnfaz Hukukunun çalışma alanındadır.

İnfaz Nedir?

Ceza İnfaz Hukuku, yalnızca ceza içeren hükmün kesinleşmesi ile uygulanan yaptırımları değil, aynı zamanda yargılama sırasında tutukluluk gibi muhakemeyi korumaya yönelik tedbirleri de içeren bir hukuk dalıdır.

İnfaz, kelime anlamıyla, bir kararı, bir yargıyı yerine getirme, uygulama ve yürütüm olarak tanımlanabilir. İnfazda temel prensip, cezaların uslandırıcılığı, caydırıcılığı ve rehabilite ediciliği ilkelerinden ayrılmadan, hükümlüyü ceza ile buluşturmaktır.

2005 tarihli Türk Ceza Kanunu değişikliklerinin akabinde, 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile cezaların infaz rejiminde önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda, koşullu salıverilme ve denetimli serbestlik tedbirleri hakkındaki düzenlemelerde, hükümlü ve tutuklular lehine kayda değer gelişmeler olmuştur.

Bu gelişmelerde, özetlemek gerekirse, temel olarak siyasi ve Anayasal suçlar istisna tutulmuştur. 1 Temmuz 2016 öncesinde işlenen suçlar bakımından ise, infaz rejimi zemininde önemli değişiklikler olduğunu söylemek mümkündür.

Ofis-İçi ve Müvekkil Eğitim Sunumu

Avukatlık büromuzda Ceza Hukuku alanında, pratik ve teoriye yönelik yoğun çalışmalar sürdürülmektedir. İnfaz rejiminde kayda değer gelişmeler yaşanması sonucunda, bilgilerin yenilenmesi ve İnfaz Hukuku hakkında temel bilgilere erişilmesi amacıyla, avukat ve müvekkillerimize yönelik pratik çalışmalar yapılmıştır.

Ekibimizle yaptığımız çalışmalarda, Ceza İnfaz Hukukuna ek olarak, Ceza Muhakemesi Hukuku ve tutukluluk gibi güvenlik tedbirleri de ele alınmıştır. Bu çalışmalarla birlikte, müvekkillerimize, Ceza Hukuku alanında daha kapsamlı hizmet sunmak amaçlanmıştır.

Avukatlık büromuzda rutin olarak gerçekleştirilen ofis-içi ve avukat-müvekkil eğitimleri kapsamında, Ceza İnfaz Hukuku üzerine kapsamlı bir sunum gerçekleştirilmiştir. Büromuz stajyer avukatlarından Adar UÇAR tarafından hazırlanan ve sunulan ofis içi eğitim sunumuna, aşağıda yer alan linkten indirebileceğiniz dosya vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Sunum materyaline ve Ceza İnfaz Hukuku hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki belge vasıtası ile ulaşabilirsiniz:

Ceza İnfaz Hukuku Sunum Materyali

Detaylı bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz. Büromuzun Ceza Hukuku alanındaki çalışmaları hakkında detaylı bilgiyi internet sayfamızdan alabilirsiniz.

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Yasal Uyarı

“İşbu yazı Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu tarafından yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgi ve görsel materyaller tarafımızdan önceden alınmış
yazılı bir izin olmaksızın kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, üçüncü bir kişiye iletilemez ve tercümeye konu edilemez. İşbu bilgi notu bir mütalaa veya hukuki görüş
niteliğinde değildir ve yayım tarihinde hazırlanmış olup, devamlı surette güncellenmemesinden kaynaklı avukatlık büromuz sorumluluk almamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yayınlar

Nafaka Türleri
Avrupa Süper Ligi Kararı
Tahliye Taahhütnamesi Görsel

Sosyal