Döviz Cinsinden ve Dövize Endeksli Sözleşmeler ile İlgili Hazine ve Maliye Bakanlığı Duyurusu

Yazar

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

döviz yasağı

Cumhurbaşkanlığı’nın 12 Eylül 2018 tarih ve 85 Sayılı Kararı ile Türk Lirasının (“TL”) kıymetinin değer kaybetmemesi adına üretilen bir çözüm olarak, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’a (“Karar”) bir ekleme yapılarak dövizle sözleşme yapma yasağı getirilmiştir. Bu Karara göre, Türkiye’de yerleşik kamu ve özel hukuku kişilerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı (“Bakanlık”) tarafından belirlenen istisnai haller dışında, tarafların kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dâhil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve sözleşmelerden kaynaklanan faiz, gecikme tazminatı, cezai şart vb. diğer yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacağı hükmü getirilmiştir. Kararın uygulanabilmesi açısından hükümde belirtilen üç şartın birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir.

Bu Kararla birlikte taraflar TL cinsinden sözleşme bedeli konusunda anlaşmaya varamazlar ise 2 Ocak 2018 tarihinde belirlenen gösterge niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen kurlar ile TL cinsinden hesaplanacaktır. 12 Eylül 2018’den önce akdedilen konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmelerinde ise döviz veya dövize endeksli olarak belirlenen kira bedelleri, aynı usul ile iki yıllık olmak üzere TL olarak belirlenecektir.

Bakanlığın 12 Ekim 2020 tarihli duyurusunda ise tarafların Türk lirası cinsinden artış oranlarında uzlaşmaya varamamaları halinde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun “Kira Bedelinin Belirlenmesi” başlıklı 344. maddesindeki sınırlamalara tabi olacakları belirlenmiştir. Geçiş süresi için belirlenen bedellerin ise iki yıllık süre sona erdikten sonra yeniden döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak belirlenmesinin mümkün olamayacağı kararlaştırılmıştır.

Duyurunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz. Avukatlık büromuzun, Bankacılık ve Finans Hukuku, Kat Mülkiyeti Hukuku, Sözleşmeler Hukuku alanındaki çalışmaları hakkında detaylı bilgiyi web sitemizden alabilirsiniz.

Stj. Av. Damla KIZIL

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Yasal Uyarı

“İşbu yazı Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu tarafından yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgi ve görsel materyaller tarafımızdan önceden alınmış
yazılı bir izin olmaksızın kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, üçüncü bir kişiye iletilemez ve tercümeye konu edilemez. İşbu bilgi notu bir mütalaa veya hukuki görüş
niteliğinde değildir ve yayım tarihinde hazırlanmış olup, devamlı surette güncellenmemesinden kaynaklı avukatlık büromuz sorumluluk almamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yayınlar

Nafaka Türleri
Avrupa Süper Ligi Kararı
Tahliye Taahhütnamesi Görsel

Sosyal