Faiz Kavramı ve Türleri

Yazar

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Faiz Kavramı ve Türleri Hakkında Genel Bilgilendirme

Faiz kavramı, mahrum kalınan bir miktar para nedeniyle yoksun kalma süresiyle orantılı olarak ödenen ivazı ifade eder. Faiz fer’i bir alacak olup, kimi istisnaları bulunmakla birlikte, kaderi asıl para alacağına bağlıdır; onunla doğar, tahakkuk eder ve sona erer. Faizin belirlenmesinde mevzuatta, adi ve ticari işlerde farklı olarak öngörülen kimi sınırlamalar getirilmiştir. Bunlar da faizin anapara üzerinden isteniyor oluşu veya temerrüt faizi olmasına göre ya da sözleşmesel olarak taraflar arasında belirlenip belirlenmediğine göre sınıflandırılarak ayrı sınırlama ve belirlemelere tabi tutulabilir. Hukuki iş ve işlemlerdeki faizin belirlenmesine getirilen sınırlamalar, Türk Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’nun yanı sıra 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun’da da düzenlenmektedir.

Faize ilişkin mevzuatta, genel kurala uygun olarak tacir ve tacir olamayan kişiye farklı muamele edilmiş olup ticari işlerde işlem taraflarına faiz oranının belirlenmesinde daha geniş bir serbesti tanınmıştır. Bu durum, Türk Ticaret Kanunu’nun 8. maddesinde ifade edilmiştir. Adi işlerde ise sözleşme serbestisi kuralına getirilen genel sınırlamalara (Bkz.: MK 2; TBK 26, 27, 28, 30 maddeleri) ek olarak, tarafların sömürüsünün engellenmesi amacı gözetilerek serbesti alanı daraltılmıştır. Böylece dava ve işlerde, tarafların talep sonucu olarak belirttikleri faiz oranının belirlenmesinde, sözleşmelerin yazımında asıl alacağa bağlı bir edim olarak faizin belirlenmesinde veya mahkeme kararında ifade edilen faiz oranın değerlendirilmesinde mevzuattaki bu sınırlamalar önem kazanmaktadır.

Ofis-İçi ve Müvekkil Eğitim Sunumu

Yeri geldiğinde anapara alacağını dahi aşan faiz alacağının hangi oranlar üzerinden talep edilebileceğine ilişkin mevzuattaki sınırlamaların değişkenlik göstermesi, bu alandaki bilgilerin tazelenmesini zorunlu kılmaktadır. Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu olarak, çalıştığımız hemen her alanda karşımıza çıkan faiz kavramı ve türlerine ilişkin bilgilerin güncel tutulması amacıyla bu konuya ilişkin bir sunum yapıp bilgi paylaşımları gerçekleştirmiş durumdayız.

Avukatlık büromuzda rutin olarak yapılan ofis içi ve avukat-müvekkil eğitimleri kapsamında, hukukumuzda faiz kavramı üzerine kapsamlı bir sunum gerçekleştirilmiştir. Büromuzun, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olan ve Temmuz 2019 ayı yaz stajyeri Sıla ÖZ tarafından hazırlanan ve sunulan ofis içi eğitim sunumuna, aşağıda yer alan linkten indirebileceğiniz dosya vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Sunum materyali ile Faiz Kavramı ve Türlerine ilişkin detaylı bilgiye aşağıdaki belge vasıtasıyla ulaşabilirsiniz:

Faiz Kavramı ve Türleri Sunum Materyali

Detaylı bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz. Büromuzun Bankacılık ve Finans Hukuku, İcra ve İflas Hukuku ve Şirketler Hukuku alanındaki çalışmaları hakkında detaylı bilgiyi internet sayfamızdan alabilirsiniz.

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Yasal Uyarı

“İşbu yazı Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu tarafından yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgi ve görsel materyaller tarafımızdan önceden alınmış
yazılı bir izin olmaksızın kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, üçüncü bir kişiye iletilemez ve tercümeye konu edilemez. İşbu bilgi notu bir mütalaa veya hukuki görüş
niteliğinde değildir ve yayım tarihinde hazırlanmış olup, devamlı surette güncellenmemesinden kaynaklı avukatlık büromuz sorumluluk almamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yayınlar

Nafaka Türleri
Avrupa Süper Ligi Kararı
Tahliye Taahhütnamesi Görsel

Sosyal