Kâr Payı Dağıtımı Sınırlamasının Süresi Uzatıldı

Yazar

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

şirket

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na (“TTK”) 16 Nisan 2020 tarihli geçici madde 13 eklenmesi ile birlikte, sermaye şirketlerine yönelik olarak, 30 Eylül 2020 tarihine kadar 2019 yılı net dönem kârının yalnızca yüzde yirmi beşine kadarının dağıtımına karar verilebileceği, geçmiş yıl kârları ve serbest yedek akçelerin dağıtıma konu edilemeyeceği ve genel kurulca yönetim kuruluna kâr payı avansı dağıtımı yetkisi verilemeyeceği hükmü getirilmiştir.

Maddede ayrıca bu hükmün uygulama alanına girmeyen sermaye şirketleri de belirtilmiş ve bunlar devlet, il özel idaresi, belediye, köy ile diğer kamu tüzel kişilerinin ve sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait fonların, doğrudan veya dolaylı olarak sermayesinin yüzde ellisinden fazlasına sahip olan şirketler olarak belirlenmiştir.

Maddenin bir diğer önemli düzenlemesi ise, genel kurulca 2019 yılı hesap dönemine ilişkin kâr payı dağıtımı kararı alınmış ancak henüz pay sahiplerine ödeme yapılmamışsa veya kısmi ödeme yapılmışsa, 2019 yılı net dönem kârının yüzde yirmi beşini aşan kısma ilişkin ödemelerin maddede belirtilen süre sonuna kadar erteleneceğidir.

18 Eylül 2020 tarihli, 31248 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren 2948 Karar Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile TTK’de değişiklik yapılmış ve yukarıda belirtilen sürenin 18 Eylül 2020 tarihinden itibaren 3 ay daha uzatılmasına maddenin 1. fıkrası gereği karar verilmiştir.

Bu uzatım neticesinde sermaye şirketlerinde kar dağıtımı sınırlamasının bitiş tarihi 30 Aralık 2020 olarak belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Kararının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz. Avukatlık büromuzun Şirketler Hukuku alanındaki çalışmaları hakkında detaylı bilgiyi web sitemizden alabilirsiniz.

Stj. Av. Damla KIZIL

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Yasal Uyarı

“İşbu yazı Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu tarafından yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgi ve görsel materyaller tarafımızdan önceden alınmış
yazılı bir izin olmaksızın kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, üçüncü bir kişiye iletilemez ve tercümeye konu edilemez. İşbu bilgi notu bir mütalaa veya hukuki görüş
niteliğinde değildir ve yayım tarihinde hazırlanmış olup, devamlı surette güncellenmemesinden kaynaklı avukatlık büromuz sorumluluk almamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yayınlar

Nafaka Türleri
Avrupa Süper Ligi Kararı
Tahliye Taahhütnamesi Görsel

Sosyal