VERBİS’e Kayıt Yükümlülüğü Son Tarihi Uzatıldı

Yazar

Adar Uçar

Adar Uçar

Avukat Sayfa

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (“KVKK”) bünyesindeki Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından alınan 11 Mart 2021 tarihli ve 2021/238 sayılı karar ile, daha evvel birden fazla kez uzatılan Veri Sorumluları Sicili (“VERBİS”) kayıt yükümlülüğü için belirlenen son tarih uzatılmıştır.

Bu kapsamda, daha evvel veri sorumluları grupları için ayrı ayrı yapılan gruplandırma esas alınarak, 30 Eylül 2020 ve 31 Mart 2021 olarak kararlaştırılan son kayıt yükümlülüğü tarihleri şu şekilde değiştirilmiştir:

VERİ SORUMLUSU VERBİS’E KAYIT SON TARİHİ
Yıllık çalışan sayısı 50’den çok VEYA yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

 

31/12/2021
Yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

 

31/12/2021
Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık bilanço toplamı 25 milyon TL’den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

 

31/12/2021
Kamu kurum ve kuruluşu veri sorumluları 31/12/2021

 

Daha evvel birden fazla kez uzatılan son kayıt tarihinin tekrar uzatılmasına COVID-19 sürecinde veri sorumlularının zorluklar yaşamaları neticesinde KVKK’den talepte bulunmaları gerekçe gösterilmiştir.

Kurum tarafından daha evvel birden fazla kez yapılan uzatımın, muhataplara kayıt için süre verir şekilde ihtaratlı yazıların gönderilmesini takiben yapılmış olmasının, mevzuata uyum bakımından olumsuzluklar yaratacağı değerlendirilmektedir.

VERBİS’e kayıt yükümlülüğüne ilişkin 13 Eylül 2019 tarihli yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 11/03/2021 tarihli ve 2021/238 sayılı Kararına ilişkin duyuru metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Büromuzca gerçekleştirilen Kişisel Verilerin Korunması Hukuku konulu ofis içi eğitim sunumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz. Büromuzun Bilişim Hukuku, Şirketler Hukuku ve Tüketici Hukuku alanlarındaki çalışmaları hakkında detaylı bilgiyi internet sayfamızdan alabilirsiniz.

Av. Adar UÇAR

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

 

İşbu bilgi notu Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu tarafından yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgi ve görsel materyaller tarafımızdan önceden alınmış yazılı bir izin olmaksızın kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, üçüncü bir kişiye iletilemez ve tercümeye konu edilemez. İşbu bilgi notu bir mütalaa veya hukuki görüş niteliğinde değildir ve 11/03/2021 tarihinde hazırlanmış olup, devamlı surette güncellenmemesinden kaynaklı avukatlık büromuz sorumluluk almamaktadır.

Yasal Uyarı

“İşbu yazı Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu tarafından yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgi ve görsel materyaller tarafımızdan önceden alınmış
yazılı bir izin olmaksızın kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, üçüncü bir kişiye iletilemez ve tercümeye konu edilemez. İşbu bilgi notu bir mütalaa veya hukuki görüş
niteliğinde değildir ve yayım tarihinde hazırlanmış olup, devamlı surette güncellenmemesinden kaynaklı avukatlık büromuz sorumluluk almamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yayınlar

Nafaka Türleri
Avrupa Süper Ligi Kararı
Tahliye Taahhütnamesi Görsel

Sosyal