CUMHURBAŞKANI KARARNAMESİ: Tapu Harcı ve KDV İndirim Süreleri Uzatıldı

Yazar

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

21 Mart 2019 tarih ve 30721 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 843 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile, konut ve işyerlerinde tapu devirlerinde alınan harçta yapılan indirimi konu alan 30/04/2018 tarih ve 2018/11674 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın eki Kararın 5. maddesinde yer alan 31/03/2019 ibaresi, 31/12/2019 olarak değiştirilmiştir.

İşbu değişikliğe göre, söz konusu Bakanlar Kurulu kararı ile 31 Mart 2019’a kadar geçerli olmak %4’ten %3’e indirilen tapu devirlerinde alınan tapu harcı, 31 Aralık 2019 tarihine kadar bu şekilde devam edecek ve devreden ve devralan taraflar, %1.5ar olmak üzere toplamda %3 tapu harcı ödeyeceklerdir.

Bir diğer önemli değişiklik ise, konut ve işyerlerinin tesliminde uygulanacak KDV’de yapılan indirimin süresinin uzatılması şeklinde olmuştur. İşbu değişikliğe göre, olağan haliyle %18 KDV’ye tabi olan konut ve işyeri teslimleri için KDV oranı, 31 Aralık 2019 tarihine kadar %8 olarak uygulanacaktır.

Bu değişikliklerle, inşaat ve emlak sektörlerindeki gözle görülür daralmanın önüne geçmek ve sektörlerin kalkınmasını teşvik etmek amaçlanmıştır.

Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe girecek ve Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülecektir.

Kararın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.  Bu konuda detaylı bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz. Ofisimizin Gayrimenkul Hukuku ve Kat Mülkiyeti Hukuku hakkındaki çalışmaları hakkında web sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Yasal Uyarı

“İşbu yazı Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu tarafından yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgi ve görsel materyaller tarafımızdan önceden alınmış
yazılı bir izin olmaksızın kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, üçüncü bir kişiye iletilemez ve tercümeye konu edilemez. İşbu bilgi notu bir mütalaa veya hukuki görüş
niteliğinde değildir ve yayım tarihinde hazırlanmış olup, devamlı surette güncellenmemesinden kaynaklı avukatlık büromuz sorumluluk almamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yayınlar

Nafaka Türleri
Avrupa Süper Ligi Kararı
Tahliye Taahhütnamesi Görsel

Sosyal