CB KARARNAMESİ: “İmar Barışı” 31 Aralık 2019 Tarihine Kadar Uzatıldı!

Yazar

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

GENEL

1 Temmuz 2019 tarih ve 30818 sayılı Resmi Gazetede 1267 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (“Kararname”) yayımlanmıştır. Yayımlanan bu Kararnameye göre “İmar Barışı” olarak adlandırılan ve ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılara Yapı Kayıt Belgesi alınmasını sağlayan düzenleme kapsamında bedelin ödeme süresi uzatılmıştır.

Kararname ile yapılan düzenlemeye göre, 21/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak üzere başvuruda bulunanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi 31/12/2019 tarihine kadar uzatılmıştır.

Kararname ile yapılan diğer bir değişikliğe göre ise, yapı kayıt bedelinin en az %25’inin 21/07/2019 tarihine kadar peşin ödenmesi koşulu ile, kalan kısmın ise takip eden aylarda taksitli olarak ve her ayın birinde %2 oranında artırılması suretiyle hesaplanacak miktar 31/12/2019 tarihine kadar ödenebilecektir.

İMAR BARIŞI VE YAPI KAYIT BELGESİ NEDİR?

İmar barışı, ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapıların, belli bir bedel karşılığında kayıt altına alınarak iskân (oturma izni) verilmesi ve bu gelirin dönüşüm projelerine finansman sağlaması amacıyla getirilen bir düzenlemedir. Düzenleme ilk olarak 2018 senesinde yürürlüğe girmiş ve ilk başvurular 8 Haziran 2018 tarihinde alınmıştır. Yapı Kayıt Belgesi ise, İmar Barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belgedir.

İmar Barışı için yapılan düzenlemenin yürürlük süresi son olarak 1 Ocak 2019 tarihinde uzatılmış ve başvuru tarihi 15 Haziran 2019, yapı kayıt belgesi bedeli ödemeleri için son tarih 30 Haziran 2019 olarak belirlenmiştir.

KARARNAME İLE GETİRİLEN DÜZENLEME

Kararname ile yapılan düzenleme ile birlikte, 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak üzere başvuruda bulunmuş olanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi uzatılmıştır. Bu düzenleme ile birlikte, 21/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak üzere başvuruda bulunanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi 31/12/2019 tarihine kadar uzatılmıştır.

Benzer şekilde, bu düzenleme ile birlikte, yapı kayıt bedelinin en az %25’inin 21/07/2019 tarihine kadar peşin ödenmesi koşulu ile, kalan kısmın ise takip eden aylarda taksitli olarak ve her ayın birinde %2 oranında artırılması suretiyle hesaplanacak miktar 31/12/2019 tarihine kadar ödenebilecektir.

YÜRÜRLÜK

Bu Kararname yayım tarihi olan 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe girecek ve Cumhurbaşkanı tarafından yürütülecektir.

1 Temmuz 2019 tarihli ve 30818 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kararnamenin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz. Büromuzun Gayrimenkul Hukuku alanındaki çalışmaları hakkında detaylı bilgiyi internet sayfamızdan alabilirsiniz.

Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu

Yasal Uyarı

“İşbu yazı Uçar Hukuk & Danışmanlık Bürosu tarafından yalnızca bilgi amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgi ve görsel materyaller tarafımızdan önceden alınmış
yazılı bir izin olmaksızın kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, üçüncü bir kişiye iletilemez ve tercümeye konu edilemez. İşbu bilgi notu bir mütalaa veya hukuki görüş
niteliğinde değildir ve yayım tarihinde hazırlanmış olup, devamlı surette güncellenmemesinden kaynaklı avukatlık büromuz sorumluluk almamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yayınlar

Nafaka Türleri
Avrupa Süper Ligi Kararı
Tahliye Taahhütnamesi Görsel

Sosyal